Chata Barborka v Jizerských horách

Chata Barborka v Jizerských horách

Celoroční ubytování v srdci Jizerských hor,
v obci Horní Maxov nedaleko Jablonce nad Nisou.

Jedná se o miniregion Jablonecko, který přes svou malou rozlohu je zajímavý v každou roční dobu a je až s podivem, kolik zeměpisných a turistických pozoruhodností v něm lze objevit.

Výlety po okolí

možnost využití spojů ČD (Jablonec nad Nisou - Lučany nad Nisou) a dále pak MHD, autobusem do Horního Maxova nebo autobusové dopravy do obceLučany nad Nisou a dále pak použít MHD nebo  vlastní dopravu.

Chata Barborka má vlastní parkoviště pro cca 10 aut.

V okolí se nachází spoustu zajímavosti: Frýdlantský zámek, Skalní hrad, Zřícenina - Hamrštejn, Boskovské jeskyně, Zoo a botanická zahrada v Liberci, rozhledny - Černá Studnice, Slovanka, Královka, Bramberk, Ještěd.

 

Věž Scholzberg

věž Scholzberg

Vertikalní sklad dřeva s kontrolním vnitřním schodištem ve tvaru veže.

SKALNÍ HŘIB U JINDŘICHOVA, Jizerské hory

sklaní hřib

Vydáte-li se po žluté turistické ceste z Jindřichovského sedla do Janova nad Nisou, dorazíte po chvíli ke kamennému útvaru ze zdejší žuly, který pripomíná hřib, od toho je také odvozen název v mapách “Skalní hřib”. Používá se také název Viklan, i když se neviklá. Pověra praví, že komu se podaří kámen rozhoupat, toho potká v živote štestí a bohatství. Zatím se to ale nikomu lidskou silou nepodařilo.

Nisanka

Nisanka

Rozhledna Nisanka je další z cetných rozhleden Jablonecka. Tato nově vybudovaná dominanta byla postavena na Novoveském hřbetu, který oddeluje Lučany nad Nisou a Novou Ves, v nadmorské výšce 676 m n.m. Jedná se o telekomunikacní vež vysokou 35 m s turisticky prístupným ochozem ve výši 24 m (tedy rovných 700 m n.m.). Stavba byla započata v roce 2006 a slavnostně otevřena 5.5.2007.

Otevírací doba rozhledny Nisanka:
duben - červen ... sobota + neděle od 10 do 17 hodin
červenec - srpen ... denně od 10 do 17 hodin
září - říjen ... sobota, neděle a svátky od 10 do 17 hodin
Od 1.listopadu do dubna a při trvalém dešti zavřeno.
Vstupné 15,- Kc, děti do 6let zdarma.

Protržená přehrada

protržená přehrada

Přehrada na Bilé Desné se sypanou hrází se protrhla v září 1916 a zaplavila pod ni ležící obec Desnou. Zahynulo 62 lidí, 33 domu bylo zničeno zcela a 69 domů těžce poškozeno.

V Desné je umístěn pamětní kámen, který tehdy přivalila voda. Tato katastrofa na dlouhou dobu zastavila stavbu sypanych hrází ve světě.
Více na http://www.jizerky.eu/bila_desna.php

Zbytky hráze, šoupátková věž, přepadový kanál a přepadová stola stojí dodnes. Na místě je několik informační cedulí s technickými informacemi.

Chata Barborka, Horní Maxov 90,468 44 Lučany nad Nisoutel.: (+420) 728 133 255, e-mail: ubytovani@ubytovani-barborka.cz